Nauka zdalna - jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

W wielu domach powrót do szkoły wygląda w tym roku zupełnie inaczej. Zamiast plecaków i nowych ubrań studenci potrzebują laptopów i kamer internetowych. Zamiast pracować nad pismem odręcznym, dzieci uczą się, jak poruszać się po systemach nauczania online i korzystać z aplikacji do wideokonferencji. Bezpieczeństwo w szkole też wygląda zupełnie inaczej.

Cyberprzestępcy od lat atakują szkoły i uczniów. Od 2016 roku Centrum zasobów cyberbezpieczeństwa K-12 śledziło ponad 900 cyberataków na okręgi szkolne w Stanach Zjednoczonych, w tym niedawny atak na urządzenia, które okręg szkolny Rialto udostępnił swoim uczniom do nauki online.

Ponieważ uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych spędzają więcej czasu w Internecie niż kiedykolwiek wcześniej, rodzice mogą spodziewać się gwałtownego wzrostu liczby ataków wymierzonych w dzieci. Dzieci są również narażone na zagrożenia, takie jak cyberprzemoc, dostęp do nieodpowiednich treści i drapieżniki internetowe. Oto 8 wskazówek dla rodziców, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci, gdy uczęszczają do szkoły przez Internet.

1 Zapoznaj się z urządzeniami i platformami edukacyjnymi swoich dzieci

Niezależnie od tego, czy szkoła Twojego dziecka zapewniła laptop lub tablet, czy też musiałeś go dla niego kupić, usiądź i zapoznaj się z urządzeniem, a także oprogramowaniem, którego dziecko będzie używać do uczęszczania na zajęcia i wykonywania zadań szkolnych. Nie musisz uczyć się zostania administratorem IT, ale musisz wiedzieć, jak zaktualizować komputer i oprogramowanie na nim, a także jak skonfigurować kontrolę rodzicielską i ustawienia prywatności.

2 Skorzystaj z kontroli rodzicielskiej i ustawień prywatności

Kontrola rodzicielska i ustawienia prywatności pomagają chronić dziecko przed cyberprzemocą i drapieżnikami online, umożliwiając ustalenie parametrów dotyczących witryn, do których dziecko może uzyskać dostęp, ilości informacji, które może udostępniać w Internecie oraz czasu, jaki może spędzać online poza szkoła. Nie tylko konfiguruj ustawienia; wyjaśnij ich znaczenie swoim dzieciom. To świetna okazja, aby przejść do szerszej dyskusji na temat bezpieczeństwa w Internecie.

3 Upewnij się, że urządzenia i oprogramowanie są aktualne

Gdy otrzymasz wiadomość o zaktualizowaniu urządzenia lub oprogramowania dziecka, najpierw upewnij się, że nie jest to próba wyłudzenia informacji (zobacz także punkt 7), a po sprawdzeniu aktualizacji zrób to jak najszybciej, aby mieć pewność, że masz najnowsze aktualizacje. Te aktualizacje często zawierają ważne poprawki zabezpieczeń.

4 Monitoruj pocztę e-mail pod kątem ważnych wiadomości dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego ze szkoły Twojego dziecka

Dzięki temu jesteś świadomy cyberataków, takich jak ten, który uderzył w Okręg Szkolny Rialto zaledwie dwa tygodnie po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, podczas którego cyberprzestępcy zainstalowali złośliwe oprogramowanie na urządzeniach uczniów.

5 Zakryj wszystkie kamery internetowe, gdy nie są używane

Wystarczy kilka poprawek w wyszukiwarkach Google, aby każdy mógł znaleźć niezabezpieczone kamery internetowe, w tym kamery znajdujące się w domach - może nawet w Twoim domu, i uzyskać do nich dostęp. Upewnij się, że Twoje dzieci i wszyscy w domu zasłaniają swoje kamery internetowe, gdy nie są używane. Jeśli Twoja kamera internetowa nie jest wyposażona w osłonę zapewniającą prywatność, użyj karteczki samoprzylepnej lub kawałka taśmy maskującej.

6 Nie używaj publicznych sieci Wi-Fi

Publiczne połączenia Wi-Fi, takie jak te, które restauracje i inne firmy zapewniają klientom, są notorycznie niebezpieczne. Są one między innymi bardzo podatne na ataki typu „man-in-the-middle”, które pozwalają cyberprzestępcom zobaczyć wszystkie informacje przesyłane przez użytkowników w publicznej sieci Wi-Fi. Upewnij się, że Twoje dziecko odrabia lekcje w zabezpieczonej sieci domowej i tylko w tej sieci, sprawdź też urządzenia typu smartfon, czytnik ebooków czy przenośna konsola - czy nie są podłączone do publicznej sieci wifi.

7 Naucz swoje dziecko, jak unikać oszustw związanych z phishingiem

W prawdziwym świecie uczysz swoje dzieci, aby nie wsiadały do ​​samochodów z nieznajomymi. W trybie online musisz nauczyć je, aby nie klikały linków lub plików załączników wysyłanych do nich przez nieznajomych, a także nie odpowiadały na wiadomości z prośbą o podanie danych logowania.

8 Chroń hasła swojego dziecka

Ponieważ około 80% wszystkich naruszeń danych można przypisać kradzieży lub złamaniu haseł, najprostszą, ale najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby chronić swoje dziecko w Internecie, jest upewnienie się, że przestrzegają zasad higieny haseł, w tym:

  • Używanie silnych, unikalnych haseł do wszystkich swoich kont online
  • Nigdy nie udostępniaj swoich haseł innym osobom
  • Korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) w każdej witrynie, która je obsługuje
  • Korzystanie z menedżera haseł, takiego jak Keeper

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bezpieczeństwo teleinformatyczne danych osobowych

Bezpieczeństwo teleinformatyczne informacji niejawnych