Czy tryb incognito jest wystarczająco bezpieczny?

Codziennie miliony ludzi używają przeglądarki Google Chrome, która stanowi 67% światowego rynku przeglądarek. Spośród tych milionów ludzi spora część korzysta z trybu incognito, aby zachować prywatność i bezpieczeństwo w sieci.

Ale tryb incognito nie jest tak bezpieczny, jak mogłoby się wydawać. Chociaż zapewnia minimalny stopień prywatności, w żaden sposób nie jest tarczą przed szpiegami ani peleryną niewidką. Nawet w trybie incognito Twoja aktywność związana z przeglądaniem jest nadal dostępna dla Twojego dostawcy usług internetowych (ISP) i każdego, kto ma trochę wiedzy technicznej.

Google Chrome nie jest jedyną przeglądarką, która oferuje tryb incognito. Obecnie prawie wszystkie przeglądarki oferują podobną funkcję i wszystkie są podobnie niepewne. Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo w sieci, musisz podjąć dodatkowe kroki.

W tym miejscu omówimy, co robi tryb incognito i przeglądanie prywatne, a czego nie. Następnie przedstawimy kilka sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa w sieci.

Co właściwie robi tryb incognito

Po włączeniu trybu incognito (lub przeglądania prywatnego w przeglądarce Firefox itp.) Tak naprawdę mówisz Chrome, aby nie zapisywał historii przeglądania, plików cookie i pamięci podręcznej na czas trwania sesji przeglądania. Zasadniczo mówisz Chrome, aby nie pamiętał, co masz zamiar zrobić, ale to nie znaczy, że nikt nie zapisze Twoich informacji.

Może to być bardzo przydatne do ochrony danych przed innymi osobami, które mają fizyczny dostęp do komputera, na przykład członkami rodziny i przyjaciółmi. Na przykład, jeśli chcesz znaleźć dla współmałżonka miejsce na niespodziewaną ucieczkę, dobrym pomysłem jest włączenie trybu incognito. Dzięki temu Twoje wcześniejsze wyszukiwania hasła „bilety do Honolulu” nie pojawią się, gdy Twój współmałżonek wskoczy na komputer i zacznie wpisywać kolejne wyszukiwane hasło zaczynające się na literę „t”.

Jest to również niezwykle pomocne, gdy pożyczasz komputer innej osoby lub używasz wspólnego komputera, na przykład w bibliotece, w pracy itp. Po włączeniu trybu incognito przed zalogowaniem się do witryny internetowej możesz mieć pewność, że dane przeglądania i dane logowania nie zostaną zapisane - to znaczy przez Chrome. Zawsze istnieje ryzyko, że keyloggery lub inne złośliwe oprogramowanie zarejestrują Twoje informacje.

Ponadto, gdy używasz trybu incognito, nie tylko mówisz Chrome, aby nie zapisywał Twoich nowych informacji, ale także mówisz mu, aby tymczasowo zapomniał o Twojej bieżącej historii w oknie incognito. Oznacza to, że możesz jednocześnie logować się na dwa oddzielne konta w tej samej witrynie.

Na przykład możesz zalogować się na Instagram w zwykłym oknie Chrome, a następnie otworzyć nowe okno incognito i zalogować się na drugie konto. Zwykle nie możesz tego zrobić. Ale tryb incognito zasadniczo oddziela to okno od innych czynności związanych z przeglądaniem.

Dodatkowo możesz użyć trybu incognito podczas wyszukiwania biletów lotniczych, ponieważ niektóre firmy zmieniają ceny na podstawie Twojej historii wyszukiwania. Ponieważ tryb incognito „ukrywa” historię wyszukiwania dla sesji, możesz porównać ceny incognito ze zwykłymi cenami.

Krótko mówiąc, tryb incognito jest przydatny, gdy nie chcesz, aby Twoja historia przeglądania lub historia wyszukiwania były widoczne dla innych osób, które mają fizyczny dostęp do Twojego komputera. Może również pomóc, gdy musisz zalogować się na wiele kont lub sprawdzić strony internetowe, które mogą się zmieniać na podstawie historii przeglądania lub plików cookie.

Ale jeśli naprawdę chcesz zachować bezpieczeństwo i zachować prywatność w Internecie, musisz podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bezpieczeństwo teleinformatyczne danych osobowych

Nauka zdalna - jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Bezpieczeństwo teleinformatyczne informacji niejawnych